Jak zapewnić pracownikom optymalne warunki, dzięki którym ich praca będzie jednocześnie bezpieczna, komfortowa i wydajna? Przede wszystkim konieczna jest właściwa organizacja miejsca pracy. Nawet jeśli zadania wykonywane są przez długi czas w pozycji stojącej albo obowiązki polegają na przenoszeniu ciężkich towarów – praca może się stać przyjemniejsza i efektywniejsza, jeśli pracownik będzie mógł korzystać ze sprzętu i akcesoriów podnoszących komfort funkcjonowania na danym stanowisku.
Prosty sposób na zmęczenie
Praca polegająca na jednostajnym wykonywaniu tych samych sekwencji czynności, bez zmiany pozycji, jest dużym obciążeniem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki wprowadzeniu prostych udogodnień – praca ta może się stać mniej obciążająca.
Ergonomię pracy znacząco zwiększą m.in. maty antyzmęczeniowe. Są to specjalne wycieraczki, które spełniają istotne funkcje – są antypoślizgowe, co minimalizuje ryzyko upadku, jeśli praca jest wykonywana w miejscach, które stwarzają potencjalne ryzyko poślizgnięcia się.
Maty, pośród innych tego rodzaju produktów, wyróżniają się przede wszystkim specjalną powierzchnią, która nie pozwala mięśniom osoby stojącej na takiej macie, na bezruch.
Powłoka znajdująca się na zewnętrznej części maty wprawia mięśnie w delikatny ruch, co przynosi doskonały efekt lekkiego rozluźnienia różnych partii ciała – w tym nóg oraz kręgosłupa.
Maty antyzmęczeniowe wykonane są z trwałego i zarazem miękkiego oraz elastycznego materiału, który nie ulega odkształceniom i jest łatwy do utrzymania w czystości. Maty można kupować w rolkach (do samodzielnego przycięcia) albo w wersji modułowej (łączymy gotowe plastry materiału, tworząc matę w odpowiednim rozmiarze).
Przenoszenie i transport materiałów
W wielu miejscach – m.in. w halach produkcyjnych, w magazynach, w hurtowniach czy w sklepach przydają się proste, ale bardzo przydatne i skuteczne w działaniu wózki przemysłowe, służące do transportowania materiałów i przedmiotów ciężkich albo o niestandardowych wymiarach.
Oferta tego rodzaju wózków jest różnorodna, dlatego z łatwością można dostosować właściwy model do charakteru pracy (np. transport towaru po powierzchni płaskiej albo bardziej skomplikowanym podłożu), jak i cech samego ładunku.
Wózki przemysłowe to m.in.: wózki platformowe, półkowe, wózki transportowe, z jedną lub dwoma burtami, schodowe (taczkowe), serwisowe, osiatkowane, dwukołowe, paletowe, składane i wózki zabudowane.
Najpopularniejsze są wózki platformowe, które umożliwiają łatwy przewóz materiałów i przedmiotów, m.in.: narzędzi, części, kartonów, beczek itd. To wózki jedno- lub dwuburtowe, o płaskiej powierzchni. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenie w postaci siatek bocznych, które uniemożliwiają wysunięcie się przewożonych rzeczy.
Do przewozu materiałów niestandardowych przydać się mogą wózki schodowe (taczkowe), z niewielką platformą i wysoko ustawioną rączką, która ułatwia kierowanie wózkiem, wyposażonym w dwa lub sześć kół. Niektóre posiadają łańcuch, utrudniający przesuwanie się towaru. Są stosowane np. tam, gdzie konieczne jest pokonywanie schodów.
Często używa się również wózków paletowych, jak sama nazwa wskazuje – ułatwiających przewożenie ciężkich palet. Wózki te charakteryzują się niskim profilem, posiadają też widły wsuwane pod palety. Pneumatyczny mechanizm unoszący pozwala unieść nawet kilkutonowy ciężar na wysokość 20 cm.