Wprowadzenie JPK V7 to niewątpliwie jedna z najważniejszych zmian podatkowych w ostatnich latach i zarazem jedna z najbardziej kontrowersyjnych regulacji. Plik mimo funkcjonowania od zeszłego roku nadal budzi ogromne wątpliwości wśród podatników i księgowych. 

  1. Po co pojawił się JPK V7?
  2. Dotkliwe sankcje
  3. Co się zmieniło?

Po co pojawił się JPK V7?

Plik JPK funkcjonuje w polskim systemie podatkowym już od jakiegoś czasu, natomiast jest cały czas poddawany różnego rodzaju zmianom i modyfikacjom. Wprowadzenie JPK V7 było najważniejszą z dotychczas zastosowanych. Celem tej zmiany było według rządzących uproszenie obowiązków podatników VAT. Połączenie obowiązku wysyłki deklaracji VAT oraz pliku JPK VAT miało skrócić czas, który przedsiębiorcy i księgowi spędzają nad deklaracjami. Nowa struktura JPK V7 zakłada połączenie informacji wykazywanych dotychczas w pliku JPK VAT oraz deklaracji VAT, jak również wprowadzenie szczegółowych oznaczeń określonych transakcji. Nowy raport zaczął obowiązywać od 1 października 2020 roku i… szybko okazało się, że generuje on ogromną liczbę problemów. Dokument jest skomplikowany, jego wygenerowanie (poprawne) wcale nie należy do najłatwiejszych, a niestety kary przewidziane za złożenie błędnie wypełnionych wniosków oczywiście spadają na przedsiębiorcę.

Dotkliwe sankcje

Niestety za błędy w JPK V7 przewidziane są dotkliwe sankcje. Chodzi bowiem nie tylko o wypełnienie pół wynikających z połączenia dwóch wcześniejszych formularzy, ale również o poprawne oznaczenia transakcji. Niewypełnienie tego obowiązku niestety jest surowo karane. Wadliwie przesłany plik JPK V7 jest traktowany jako ten, który uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji. Za to natomiast przewidziana jest kara w wysokości 500 zł. Oczywiście istnieje możliwość złożenia wyjaśnień lub skorygowania przesłanego pliku. Trzeba to jednak zrobić koniecznie w ciągu 14 dni od momentu stwierdzenia błędu (liczy się dzień wykrycia go przez podatnika lub pojawienia się informacji z US).

JPK V7

Wiele błędów to nie wynik zamierzonego wprowadzania organów podatkowych w błąd, ale poziomu skomplikowania formularza, z którym nie radzą sobie często nawet księgowi. Rozwiązaniem z pewnością jest skorzystanie z pomocy generatorów JPK V7. W takich programach masz wsparcie na każdym etapie: przy wystawieniu faktury JPK w fillup,  imporcie do arkusza sprzedaży, weryfikacji i wysyłki online plików JPK VAT do urzędu skarbowego.

Co się zmieniło?

JPK V7 wprowadzony został 1 października 2020 roku. Nowa struktura pliku składa się z:

  • zbioru danych o transakcjach zakupu i sprzedaży,
  • wyszczególnienia wartości, kwot i stawek podatku VAT,
  • danych poszczególnych kontrahentów.

Plik ma dwie części:

  • część ewidencyjną, przypominającą dawny JPK VAT,
  • część deklaracyjną z pozycjami wykazywanymi dotychczas w deklaracjach VAT.

Kluczową zmianą jest uzupełnienie połączonych formularzy o oznaczenia w szczególności dla transakcji wrażliwych, narażonych na oszustwa podatkowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o dane sprzedaży alkoholu etylowego czy wyrobów tytoniowych. Te dodatkowe oznaczenia mają pomóc w bardziej efektywnych kontrolach i wykrywaniu oszustw podatkowych. Zdaniem rządzących JPK V7 ma się przyczynić do wyeliminowania szarej strefy.

Plik JPK V7 obowiązuje w dwóch wariantach: dla rozliczeń miesięcznych JPK V7M, dla kwartalnych – JPK V7K. Deklaracje przesyła się do 25. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku deklaracji składanych kwartalnych co miesiąc z częścią ewidencyjną, co trzeci miesiąc z obiema częściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here