Alkoholizm jest jedną z niewielu trudnych chorób, w trakcie których cierpi cała rodzina włącznie z pacjentem. Leczenie alkoholizmu jest długie i żmudne, wymaga determinacji, silnej woli i nieustannego pokonywania własnych słabości. Leczenie alkoholizmu powinno być więc kompleksowe i prowadzone przez specjalistów przy wsparciu farmakologicznym i psychoterapeutycznym. Jedną ze skutecznych i od lat stosowanych metod leczenia alkoholików jest tzw. esparal, czyli wszywka alkoholowa. Czym jest wszywka alkoholowa (esperal) i jakie są zasady jej działania?
Czym jest esperal i jak działa?
Esperal, zwany również wszywką alkoholową jest starą nazwą handlową substancji czynnej o nazwie disulfiram. To substancja wywołująca silne zaburzenia metabolizmu alkoholu, poprzez stymulowanie określonych receptorów w mózgu pacjenta. W szczególności substancja znajdująca się w popularnych zaszywanych domięśniowo tabletkach disulfiram powstrzymuje działanie dehydrogenazy aldehydowej.
Co oznacza, ze spożywany alkohol nie może uleć rozkładowi, przez co zgromadzony w organizmie w nadmiernej ilości aldehyd octowy objawia się silnym zatruciem organizmu.
Z tego względu esperal należy do grupy tzw. antagonistów, których zadaniem jest wzbudzenie awersji do alkoholu i wywołanie efektu przypominającego zwielokrotnione dolegliwości wywołane zatruciem alkoholowym.
Pacjenci z wszywką alkoholową po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości takie jak:
– nudności,
– wymioty,
– podwyższone ciśnienie krwi,
– pocenie się,
– przytłaczające uczucie lęku,
– drżenie ciała w szczególności rąk,
– bardzo silne bóle oraz zawroty głowy.
Często pojawia się przyspieszone tętno, uczucie lęku i niepokoju oraz podwyższone ciśnienie. Znane są również przypadki zawału sercu po spożyciu alkoholu przez osoby z wszywką alkoholową lub przypadki uszkodzenia organów wewnętrznych.
Należy pamiętać o tym, że zaszyte przed alkoholem osoby będące w trakcie awersyjnej terapii alkoholowej świadomie sięgające po alkohol narażają się na nieodwracalne uszkodzenia organów wewnętrznych.
Skuteczność i działanie wszywki alkoholowej
Tabletki disulfiramu wszywane są pacjentowi podskórnie, stąd popularna nazwa wszywka alkoholowa. Stężenie i ilość leku dobierane są indywidualnie do pacjenta, do jego wagi, ogólnego stanu zdrowia, w tym stopnia alkoholizmu. Działają średnio od ośmiu do dwunastu miesięcy, a awersyjny efekt po spożyciu alkoholu pojawia się już po ok. 10 minutach i może trwać nawet do 10 godzin.
Dolegliwości, jakie powoduje esperal są na tyle nieprzyjemne, że dla wielu pacjentów spożywanie alkoholu staje się niemożliwe i proces leczenia przebiega sprawniej. Warto jednak dodać, że esperal jest świetną i bardzo skuteczną metodą pod warunkiem, że jest ona uzupełniona psychoterapią oraz (nierzadko) środkami farmakologicznymi. Nie jest on rozwiązaniem na stałe, dlatego tak ważne jest, aby wstręt do alkoholu był długofalowy i utrzymał się również po usunięciu esperalu. Wszywka alkoholowa oraz psychoterapia wzajemnie się wzmacniają i ich połączenie daje wysoką skuteczność w leczeniu choroby alkoholowej.
Komu polecany jest esperal?
Esperal jest skutecznym środkiem dla osób z mających problem z alkoholem. Najczęściej osoby te zgłaszają się do poradni same lub za namową bliskich osób. W lekkim i umiarkowanym stopniu alkoholizmu pacjenci mają determinację i wolę wyjścia z nałogu i są gotowi na leczenie. Zdecydowanie trudniejsza sytuacja jest z ciężkimi przypadkami alkoholików, których głód alkoholowy jest tak silny, że albo nie wyrażają zgody na esperal albo spożywają alkohol mimo wszywki, cierpiąc z powodu dolegliwości, które ona wywołuje i narażając się na drastyczne pogorszenie stanu zdrowia.