Elektrozaczepy do drzwi i okien – sposób na zabezpieczenie zarówno biura, jak i domu

0
1882

Elektrozaczepy to powszechnie spotykane urządzenia, które w skuteczny sposób zwiększają bezpieczeństwo każdej nieruchomości. Ich działanie jest wyjątkowo proste i opiera się na elektromagnesach. Warto zastosować je zarówno w biurze, jak i w domu czy mieszkaniu.

Jak działają elektrozaczepy i czy warto je zamontować?

Elektrozaczepy (zwane także zamkami z ryglami elektromagnetycznymi) spotyka się na co dzień nie tylko w biurach, ale także w klatkach schodowych czy furtkach domów. Najprościej rzecz ujmując, elektrozaczepy są alternatywą wobec tradycyjnych zamków, umożliwiającą otwieranie i zamykanie drzwi lub okien na odległość.

Każdy elektrozaczep składa się z trzech części – kotwicy z dźwignią mechaniczną, wewnętrznej cewki z rdzeniem elektromagnetycznym oraz obudowy zewnętrznej, w której znajdują się dwa powyższe elementy. W momencie, kiedy prąd elektryczny natrafi na cewkę, następuje zwolnienie blokady, wtedy można otworzyć drzwi. Ładunek elektryczny przenoszony jest na skutek aktywacji za pomocą przycisku. Łatwo zilustrować działanie elektrozaczepów na przykładzie drzwi do biura lub klatki schodowej. Osoba odbierająca domofon, nacisnąwszy na nim przycisk otwarcia, powoduje wygenerowanie sygnału. Ten z kolei trafia do cewki w drzwiach i odblokowuje mechanizm. Dzięki temu osoba dzwoniąca z domofonu może wejść do pomieszczenia.

Dlaczego warto wyposażyć się w drzwi i okna z elektrozaczepami?

Elektrozaczepy są powszechnie wykorzystywane przez firmy w celu zabezpieczenia przed kradzieżą. Zwykle otwarcie zamka z ryglem elektromagnetycznym może być trudniejsze od sprostania tradycyjnemu zamkowi.

Produkty te znajdują zastosowanie nie tylko w użytku firmowym. Elektrozaczepy często spotyka się w furtkach od domów jednorodzinnych, ale także w ich drzwiach wejściowych. Dodatkowym sposobem na zabezpieczenie się przed potencjalnym włamaniem jest wyposażenie domu w okna z elektrozaczepami. Otwieranie takiego okna następuje dopiero po zwolnieniu blokady, które uruchamia się od strony wewnętrznej. Dzięki temu zyskuje się większy stopień bezpieczeństwa nieruchomości.

Statystyki Komendy Głównej Policji podają, że wbrew pozorom znacznie więcej włamań odnotowuje się w przypadku mieszkań, nie domów. Wyposażenie mieszkania w elektrozaczepy w drzwiach i oknach może uchronić przed takim niepożądanym zdarzeniem. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza osobom, które wiele podróżują i których mieszkania często pozostają puste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here