Zapewnienie odpowiednio wysokich standardów higieny i przestrzeganie przepisów BHP to w dzisiejszych czasach podstawa funkcjonowania każdego gabinetu kosmetycznego. Oprócz uregulowań prawnych, które nakładają na takie miejsca szereg wymogów w tym zakresie, to od pewnego czasu zwraca na nie uwagę już praktycznie każdy klient. Osoby korzystające z zabiegów w salonach kosmetycznych chcą mieć pewność, że jest to dla nich bezpieczne, a usługa jest wykonywana na najwyższym poziomie, z dbałością o przestrzeganie zasad higieny. Im wyższe standardy w tym zakresie zapewnia salon, tym mniejsze ryzyko zakażenia i nieprzyjemnych powikłań.
Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie kosmetycznym?
Już sam wygląd gabinetu może dać klientowi dużo do myślenia. Powinien być on schludny i utrzymany w nienagannej czystości o każdej porze dnia i nocy. Podobnie personel takiego salonu – pracownicy powinni wykazywać się wysoką dbałością o higienę osobistą. Wówczas klient od pierwszej chwili ufa, że miejsce, do którego przyszedł przestrzega przepisów BHP.
W dalszej kolejności, podczas trwania zabiegu warto pamiętać o tym, że w gabinecie powinna znajdować się umywalka z dostępem do mydła oraz środka dezynfekującego – pracownik przed wykonaniem i po wykonaniu zabiegu powinien umyć i zdezynfekować ręce.
Wykonując zabieg powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki, odpowiedni fartuch ochronny czy jednorazowe okulary lub maseczkę – w zależności od tego czego wymaga wykonywany zabieg. Używa się także jednorazowych wacików, papierowych ręczników, gaz i innych artykułów higienicznych, które po wykorzystaniu podlegają utylizacji. Aby pracownikom i klientom salonu zapewnić pełne bezpieczeństwo, warto zadbać o audyt i odpowiednie certyfikaty, o czym więcej można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/certyfikacja-i-uslugi-audytowe.
Jak powinno postępować się z narzędziami używanymi do wykonywania zabiegów?
Każde narzędzie używane do zabiegu powinno być odpieczętowane na oczach klienta, aby miał on pewność, że jest czyste i wolne od zarazków. Nie oznacza to jednak, że są to narzędzia za każdym razem nowe – są specjalne procedury, które określają, w jaki sposób należy oczyszczać narzędzia po wykonanym zabiegu. Najpierw poddaje się je dezynfekcji, następnie myje w wodzie z detergentem, dokładnie osusza i na koniec poddaje sterylizacji w autoklawach parowych.