Z manipulacjami spotykamy się praktycznie wszędzie, gdzie tylko się pojawimy. Można mówić o manipulowaniu w środowisku pracy, w szkole, na uczelni, wśród nastolatków, w relacjach rodzinnych, a nawet w mediach czy polityce. Opiera się to w praktyce na narzucaniu nam zdania przez innych, chcących pokazać swoje racje i wyciągnąć je na wierzch. Warto być świadomym, że ludzie na rzecz własnych korzyści niesamowicie często kuszą się właśnie na wspomnianą tu technikę manipulacyjną, ale jest możliwość skutecznego obronienia się przed takim zjawiskiem. Jak? O tym dowiesz się bezpośrednio z naszego poradnika, gdzie zaprezentujemy kilka sprawdzonych technik komunikacji, jakie pozwalają na to, aby uchronić się przed manipulowaniem ze strony innych.
By radzić sobie odpowiednio z manipulantami i nie stać się ich ofiarą, niezbędne jest skoncentrowanie się na tym, że ktoś nami miota i próbuje wywrzeć na nas presję. Nie możemy pod żadnym pozorem ulegać, ani tym bardziej nie jest wskazane, żeby się bać. Samoświadomość oraz koncentracja na pozostaniu przy swoim zdaniu to podstawy skutecznej walki z manipulacją. Istnieje wiele ciekawych technik przeciwdziałających manipulacji, które opracowane zostały w dziedzinie psychologii. Wśród nich warto wspomnieć o lokalizowaniu problemu. Na czym to polega? Otóż chodzi o to, żeby zadawać pytania i słuchać. Dzięki temu pokażesz, że aktywnie włączasz się rozmowę, masz swoje wątpliwości, kwestie do poruszenia, negocjujesz itd. Nie pozostajesz bierny, a tym samym unikasz ewentualnego konfliktu, bo przecież jak głosi popularne polskie powiedzenie – „kto pyta, nie błądzi”. Jest to bardzo ważne, aby pytań w celu uzyskiwania klarownych, jasnych informacji na dane tematy i tym samym likwidować jakiekolwiek zatargi wynikające z braku relacji czy niezrozumienia z naszym rozmówcą. Wbrew pozorom, pytając nie tyle tracimy i pokazujemy swoją słabość, co siłę i pewność siebie oraz zyskujemy konkretną, zadowalającą nas odpowiedź. Warto zwrócić uwagę na technikę dopytywania. W ten sposób odwołujemy się do wcześniejszych wypowiedzi, kontynuujemy dialog. Pozwala to dużo lepiej, w zasadzie bezbłędnie zrozumieć naszego rozmówcę. Kolejnym rodzajem techniki ochraniającej nas przed manipulowaniem jest słuchanie – z zaangażowaniem, aby mieć świadomość tego, co partner rozmowy do nas mówi. Wtedy możemy wszystko wyłapać i stosując technikę pytań, pokazać mu, że nie damy sobie w kaszę dmuchać. Odnośmy się zatem do rozmówcy uczestniczącego w dialogu z nami z uwagą. Osoba potrafiąca odpowiednio słuchać, prędzej stworzy dobre relacje z otoczeniem. Wyróżnia się aktywne słuchanie, ale też słuchanie z zastosowaniem reakcji uwagi oraz tzw. słuchanie milczące. Każde ma swoje wartości w konkretnej sytuacji.
Rozpoznanie, że ktoś stara się nami manipulować bardzo często powinno wiązać się z ignorancją. To jest jedna z najbardziej charakterystycznych technik przeciwdziałania temu zjawisku. Słuchający przyjmuje spokojnie to, co manipulant do niego kieruje, ale nie reaguje na to. To bardzo często wyprowadza manipulanta samoistnie z równowagi i odpuszcza.