W XXI wieku zdecydowanie dominuje siedzący tryb pracy. Godzinami ślęczymy przed laptopem i szklanym monitorem komputera, wpatrujemy się w stertę dokumentów oraz przeglądamy setki papierów. I tak wygląda dzień za dniem spędzamy w miejscu pracy. Mało kto ogranicza się już do standardowych ośmiu godzin pracy, sporo osób decyduje się dorabiać po etacie, spędzając w domowym gabinecie długie wieczory. Taki styl życia niestety odbija się na ludzkim zdrowiu, a w szczególności na wzroku, który zostaje mocno nadwyrężony.

Jeżeli pracujemy intensywnie, ciągle wlepiając wzrok w drobną czcionkę, za dużo oglądamy telewizji czy patrzymy w mocną grafikę komputera, a nawet non stop męczymy oczy, prowadząc samochód, możemy pogorszyć jakość widzenia. Zaczynamy odczuwać regularne swędzenia, pieczenia oczu, stają się zaczerwienione, a nawet łzawią czy są podpuchnięte. Są jednak sprawdzone metody dbałości o oczy. O tym, w jaki sposób możesz działać profilaktycznie, dowiesz się z poniższych fragmentów naszego wirtualnego poradnika, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Jak chronić oczy?

Przygotowanie miejsca pracy

Warto wiedzieć, że nie chodzi tylko o to, aby stanowisko, przy którym pracujesz było teoretycznie wygodne i schludnie urządzone. Powinieneś zadbać przede wszystkim o właściwe ustawienie wszystkich sprzętów i elementów meblowych. Generalnie, prawidłowy dystans dzielący nas od monitora to jakieś sześćdziesiąt centymetrów – ani więcej, ani mniej. Jeżeli mamy za monitorem ścianę, to powinna być ona jasna, aby nie męczyła dodatkowo oczu. Ciemne tło działa na wzrok niekorzystnie, a przykładowo pracując w programie Excel czy Word mamy przecież ciągle do czynienia z jasnym tłem. Wtedy robi się spory kontrast, a to nie jest za dobre dla naszych oczu. Istotne jest także, aby zadbać o to, jakie mamy powietrze wewnątrz pomieszczenia w którym pracujemy. Chodzi o to, że niewłaściwy efekt wywołuje powietrze suche. Oddziałuje źle na oczy i jeżeli takie naszym domowym biurze występuje, zainwestujmy w nawilżacz. Możemy także regularnie wietrzyć pokój, a to dodatkowo wpłynie pozytywnie także na pracę naszych szarych komórek. Na pewno poprawi jakość pracy oczu zieleń ustawiona przy komputerze, na blacie biurka. Może to byś wiązanka świeżych kwiatów, mały bukiecik czy zwyczajna roślina doniczkowa. Poza tym, że polepszy wzrok, bo wyłapie wszystkie pyłki i kurze unoszące się w okolicy biurka, dodatkowo polepszy jakość powietrza, a także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Relaksuj oczy

Jest coś takiego, co fachowo określa się mianem eye-fitness, czyli ćwiczeń dla zmęczonych oczu. Jak można gimnastykować wzrok? Są pewne ćwiczenia i techniki mające na celu wzmocnienie rogówki oka. Jeżeli dbamy o jakość swego widzenia, koniecznie zaleca się realizowanie takiego prostego zestawu ćwiczeń regularnie, co godzinę. Mowa o banalnej czynności – odrywamy wzrok od komputera i patrzymy w dal, możemy wychylić się celowo za okno, popatrzeć na widoczne z oddali rośliny – drzewa, kwiaty. Następnie opieramy się na fotelu, przyjmując wygodną pozycję i zataczamy jak największe kółka gałkami ocznymi. Robimy to naprzemiennie – w obu kierunkach. Przyda się także ćwiczenie polepszające akomodację, polegające na ustawianiu palca na dystansie jakichś 20 centymetrów od oczu i patrzenie na niego, a następnie błyskawiczne przekierowanie wzroku na przedmiot znajdujący się w jeszcze dalszej odległości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here