Zabójstwem XXI wieku jest siedzący tryb życia. Coraz częściej wskazują na to badania naukowe, analizy lekarskie, apelują o zmianę trybu życia i urozmaicenie stylu funkcjonowania na co dzień o aktywność fizyczną wybitni specjaliści z dziedziny ortopedii. Niestety wszystko to prawda a nie wyssane z palca mity, bowiem im więcej czasu spędzasz przed biurkiem czy szklanym monitorem komputera, tym bardziej jesteś „zasiedziany”. Rozumie się przez to rodzące się problemy z układem kostno-stawowym, gorszą przemianę materii i kłopoty z metabolizmem, a wraz z tym większą tendencję do nadwagi i otyłości, prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości natury sercowej, endokrynologicznej, a nawet zaburzenia pracy zmysłów, zwłaszcza wzroku czy problemu hormonalne.
Warto przeciwdziałać tym zjawiskom ale nie w momencie, gdy zaczynamy już odczuwać pierwsze symptomy, ale z wyprzedzeniem, traktując to jako swego rodzaju działanie profilaktyczne. Generalnie chodzi o ruch. Trzeba jak najwięcej czasu poświęcać na sport i aktywności fizyczne różnego rodzaju. Nie musimy od razu zabierać się za profesjonalne treningi konkretnych dyscyplin. Możemy zwyczajnie zastosować proste techniki gimnastyczne i to co ciekawe – nawet w miejscu pracy! Jakie? O tym przekonasz się z fragmentów poniżej.
Rozciąganie nadgarstka
Jest to banalnie łatwe do wykonania ćwiczenie, które powinni wykonywać wszyscy notorycznie pracujący na klawiaturze komputera. Pozwala ono na przygotowanie rąk do intensywnego wysiłku i nadwyrężenia przez kilka najbliższych godzin. Polega ono na wyciągnięciu kończyn do przodu, przed siebie, z dłońmi zwróconymi w górę. Starajmy się, aby odsunąć dłonie jak najdalej od twarzy. Pleciemy palce a później staramy się je lekko odchylić do tyłu. Możemy rozciągać się tak po kilka razy, raz po raz i dzięki temu powinniśmy poczuć charakterystyczne wydłużanie rąk, nawet na odcinku do ramion.
Bicepsy
Wciągnij brzuch, przyjmij wyprostowaną postawę, staraj się nie garbić. Przygotuj butlę z wodą czy tez hantle i podnoś się, lekko zginając ręce, aby dłoń stykała się z ramieniem. Takich powtórzeń warto wykonać mniej więcej po 15 – 16 na jedną rękę.
Ćwiczenia na piłce
To doskonała forma treningu dla zmęczonego kręgosłupa. Spędzasz przed biurkiem cały dzień, więc nie powinno dziwić to, że tu i tam Cię strzyka w kręgach. Weź piłkę korekcyjną i usiądź na niej lub połóż się. To odciąży Twoją górną część ciała. Zachowasz koordynację, ale też wykonasz intensywne ćwiczenie dla kręgosłupa. Z czasem możesz takie siedzenie przy piłce wykorzystać jako alternatywę wobec siedzenia na krześle. Pozwoli to zachować Ci wzorcową postawę i uniknąć wad kręgosłupa.
Podnoszenie nóg
Wyćwicz w pracy również kończyny dolne. Nie jest to trudne. Wystarczy, że siądziesz wyprostowany na krześle i podniesiesz nogi na tyle wysoko, jak dasz radę. Później opuść je na podłoże. Poprawisz tym samym krążenie krwi.
Wchodzenie po schodach
Pospaceruj po schodach jako zamiennik wygodnej windy. Dzięki temu polepszysz krwioobieg a także porozciągasz się. Jeżeli w Twoim miejscu pracy nie ma schodów, po prostu zwyczajnie się przejdź.