Sposób Twojego funkcjonowania na co dzień, samopoczucie i nastrój, a także w dużym stopniu stan zdrowia uzależnione są od tego, jak pracuje Twój organizm. Z kolei na jego działanie ogromny wpływ ma nawodnienie. Wszędzie mówi się o tym, że trzeba dużo pić, jednak gdy przychodzi co do czego, w praktyce jest znacznie trudniej wyrobić sobie taki nawyk na stałe. My podpowiemy natomiast jak to zrobić i jak bardzo jest to istotne, aby dbać o odpowiednią gospodarkę wodną.

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w pracy?

Szczególnie istotne jest przyjmowanie odpowiedniej dawki płynów w godzinach pracy. Dlaczego? Bo w miejscu zatrudnienia spędzamy przecież mnóstwo godzin, niektórzy połowę a może i więcej czasu, do tego non stop się wysilamy- czy to fizycznie, czy intelektualnie, a to jest ogromna fatyga dla naszego organizmu. Musimy zatem dbać o siebie należycie, zaspokajając swe podstawowe potrzeby. Jeżeli chodzi o to, jak dużo należy pić płynów w ciągu dnia, zaleca się zaspokajanie w tym czasie sześćdziesiąt procent dziennego zapotrzebowania. W przeciwnym razie możemy cierpieć na odwodnienie, a to prowadzi do takich objawów jak brak koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, a w konsekwencji o wiele mniejszą wydajność i produktywność w pracy.

Wystarczy sięgnąć po butelkę dobrej jakościowo wody mineralnej, a także standardową pojemnością szklankę, żeby było wiadome, ile dokładnie wypiłeś – tka po prostu będzie łatwiej odmierzać pojemność. Warto wiedzieć, że organizm każdego z nas to jakieś 60 procent czysta woda. Pomyśl zatem, jak jest ona ważna w rozmaitych procesach fizjologicznych. Uczestniczy w oddychaniu, wydalaniu, nie byłoby bez niej prawidłowego trawienia. Warto zatem nie pomijać nawadniania organizmu w codziennych przyzwyczajeniach, także tych realizowanych w pracy. Istotne jest także, żeby nawyk ten właściwie realizować – nie chodzi o to, aby wtedy, kiedy sobie przypomnimy że nie uzupełniliśmy dawno płynów wypijać wielkie hausty na raz. Istotne jest picie regularnie. W ten sposób małymi krokami odbudowujemy gospodarkę wodną, regulujemy ją i normujemy jej pracę. Jeżeli mamy umiarkowany wysiłek fizyczny, czyli nie pracujemy manualnie, zaś intelektualnie, warto wypijać minimum jedną szklankę klasyczną, liczącą 250 mililitrów na godzinę. Nie musimy pić czystej wody, możemy też nawadniać się wodą z owocami, na przykład truskawką, cytryną czy pomarańczą, a także wartościowymi, najlepiej pozbawionymi szkodliwych cukrów sokami. Skutecznie nawadnia organizm również herbatka ziołowa, rozmaite napary, yerba mate czy też dietetyczne koktajle – warzywne, owocowe, jakie możemy robić samemu. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności osoby o dobrej kondycji zdrowotnej, w wieku dorosłym, muszą przeciętnie pić od dwóch do dwóch i pół litra płynów na dobę. Te wskazówki są warte uwagi w momencie, gdy panuje zwyczajna pogoda, a my nie nadwyrężamy się fizycznie. Jeżeli natomiast ćwiczymy, uchodzą z nas siódme poty, albo jest na zewnątrz bardzo gorąco, ilość tych płynów powinna zostać zwiększona.

Nie możesz pod żadnym pozorem dopuścić do odwodnienia, bo wówczas obniżysz znacząco swoja wydajność w pracy. Spadnie zarówno siła witalna, jak także sprawność intelektualna. Przestaniesz dobrze się koncentrować, będziesz miał kłopoty z kojarzeniem faktów, błyskawicznym reagowanie, pamięcią krótkotrwałą, przyswajaniem informacji itd.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here