Mówi się że ktoś potrafi świetnie słuchać, albo wręcz odwrotnie – zarzuca się innym że nie mają umiejętności słuchania. Teoretycznie zmysłem słuchu Bóg obdarzył większość z nas, ale spore grono osób niestety jakby pozostaje życiowo głucha jak pień. Z czego to wynika? Czasami z braku zaangażowania, z niezainteresowania tematyką aktualnie poruszaną, ze zbytniego skoncentrowania się na sobie, swoim życiu i własnych problemach, ale nierzadko to również negatywny skutek niedopracowanej komunikacji. Warto zatem poznać tajniki dobrego, umiejętnego słuchania. O tym wszystkim więcej we fragmentach poniżej.
Szanuj innych
Nawet, jeżeli nie sądzisz tak samo jak ktoś, z kim przyszło Ci rozmawiać, nie skasuj od razu tej osoby i nie lekceważ jej ignorancją. Wysłuchaj zawsze drugiej strony, popatrz na to, co ma do powiedzenia, staraj się to zrozumieć i zwrócić uwagę także na swój punkt widzenia. Jest to z pewnością bardzo trudne i taki nawyk nie od razu wejdzie Ci w krew, ale bez wątpienia jeżeli uświadomisz sobie, że tak trzeba, będziesz bardziej czujny w kontaktach z innymi. Musisz wczuć się w sytuację drugiej strony, starać się ją zrozumieć, być może wesprzeć ją lub jej pomóc.
Wykaż zaciekawienie
Zmuś się do tego, aby z zaangażowaniem posłuchać, co druga osoba ma Ci do powiedzenia. W końcu nieprzypadkowo zwróciła się akurat w Twoim kierunku! To coś musi oznaczać – że coś od Ciebie konkretnie chce, że Tobie zaufała, z Tobą chce się podzielić swoimi rozterkami, powodzeniami, porażkami i sukcesami. Nie bądź ospały przy takiej rozmowie, przytakuj raz na jakiś czas, podpytuj, wykaż, że interesuje Cię to, co ktoś Ci opowiada. Na pewno pokażesz w ten sposób partnerowi dyskusji, że nie masz go gdzieś, że jesteś zaciekawiony nim i jego doświadczeniem, z którym się z Tobą właśnie dzieli. Taka postawa to wyraz tego, że kogoś naprawdę słuchasz.
Skup się
Nie możesz twierdzić, że kogoś słuchasz, kiedy to, co do Ciebie mówi jednym uchem wpada, a drugim wypada. Musisz być skoncentrowany non stop, aby nie przegapić żadnego szczegółu z opowiastki Twojego partnera dialogu. Warto wtedy nie myśleć o innych kwestiach niż temat poruszany przez rozmówcę. Odpędzaj wszelkie inne myśli, pozostaw refleksje na później, nie wyciągaj od razu pochopnych wniosków. To w niczym Ci nie pomoże.
Dopytuj
Stawianie pytań na pewno umożliwi Ci koncentrację na tym, co ktoś mówi. Jest to forma wciągnięcia Cię do tematu, wczucia się w sytuację, jaka bezpośrednio Cię nie dotyczy, ale którą ktoś próbuje Ci przedstawić. Dzięki temu możesz pokazać, że jesteś skupiony w stu procentach na rozważaniach drugiej strony.
Notuj
Jeżeli ktoś Ci się zwierza, ciężko żebyś wyjmował notatnik i zapisywał wszystko, co mówi, aby czegoś nie przeoczyć, lecz taka forma słuchania i utrwalania tego, co zostało powiedziane jest bardzo ważna i przydatna w innych kontekstach, na przykład w sytuacji, gdy siedzisz na wykładzie, który jest nudny i nie potrafisz się na nim wystarczająco skoncentrować. Wtedy nawet bezmyślne z pozoru notowanie sprawi, że Twój mózg więcej przyswoi niż gdybyś biernie zmuszał się do słuchania.