Zjawisko manipulacji chyba nikomu z nas nie jest obce. Każdy przynajmniej raz w życiu miał sytuację, w której był ofiarą manipulacji, a może i samodzielnie dopuściliśmy się manipulowania innymi? Celowo, przypadkiem, nieświadomie? Nieważne, w każdym razie manipulowanie nie jest dobrym zwyczajem i warto się go wystrzegać jak przysłowiowy diabeł święconej wody. Nie jest to odpowiednie zachowanie zarówno ze strony kogoś, kto chce innym narzucić swoje racje i zdanie, jak również nie jest to miłe i przyjemne dla poddawanego manipulowaniu, który bardzo często zupełnie nie ma świadomości, że temu procesowi podlega. W niniejszym artykule przedstawimy kilka skutecznych technik przeciwdziałania manipulacji.
Jest wiele typów charakterów, które po prostu manipulację mają we krwi. Są to osoby apodyktyczne, które lubią rozkazywać, które są uparte i zacietrzewione do tego stopnia, że obce staje się im pojęcie kompromisu. Nie znają porozumienia, obstają wiecznie przy swoim. Z manipulowaniem stykamy się w życiu codziennym, w każdym tak na dobrą sprawę jego aspekcie. Możemy wyjść do sklepu i dać się zmanipulować handlowcom, którzy chcą nas skłonić do zakupu danego produktu, reklamując go w samych superlatywach, obejrzeć spot promocyjny w telewizji czy przejrzeć pełne chwytów marketingowych profile społecznościowe konkretnych marek lub banery na stronach www czy w czasopismach kolorowych. To wszystko skutkuje niczym innym, jak sięgnięciem po określone wyroby i wydaniem pieniędzy. Manipuluje się także bardzo często w pracy – pracownik napuszcza pracownika, szef wykorzystuje swoją przewagę, kierownik nadużywa swoich możliwości itd. By temu zaradzić trzeba przede wszystkim uświadomić sobie jedno – manipulacja to nie jest stan naturalny. To, że jest ona aktualnie wszechobecna nie oznacza, że jest procesem etycznym, na jaki trzeba się godzić i który nie wymaga reakcji. Jest stosowana powszechnie, ale tym bardziej trzeba z nią skutecznie walczyć.
Przede wszystkim powinniśmy myśleć – trzeźwo, logicznie, rozsądnie. Nie kupuj kolejnej, dokładnie takiej samej rzeczy, jaką już masz w domu, jeżeli jest Ci ona niepotrzebna. Nie daj się złapać na tanie triki marketingowców polegające na niby promocjach. Nie korzystaj z wyprzedaży tylko dlatego, że one są. Warto, abyś także z dystansem podchodził do tego, co próbują Ci przekazać ekspedienci czy akwizytorzy. Pamiętaj, że ich praca na tym właśnie polega! Za to mają przecież prowizję, wiec starają się mieć jak największy utarg. Jeżeli skusisz się, uwierzysz naiwnie w to, co Ci mówią w samych superlatywach, wpadniesz w pułapkę manipulacji.
Bardzo często dajemy się wyprowadzić w pole poprzez manipulowanie partnera dyskusji stosującego wyłącznie pytania. Osoba zarzucona pytaniami po prostu zaczyna czuć się niepewnie i wtedy wątpi nawet w to, czego była pewna. Nie dajmy się zatem zbić z tropu, nie zaprzeczajmy swoim racjom i nie ustępujmy. Nie pokazuj manipulantowi, że wygrał i że ma rację, jeżeli tak nie uważasz. Nie chodzi też o to, aby wchodzić w zatargi i się kłócić z kimś, ale stanowczo trzymać się swoich przekonać i nie rezygnować z nich tylko dlatego, że ktoś zarzucił nas manipulanckimi pytaniami.