Straciłeś pracę i masz z tego powodu złe samopoczucie? Nie łam się! Pokażemy Ci, w jaki sposób przetrwać te najgorsze dni tuż po zwolnieniu. Poniżej prezentujemy nasz wirtualny poradnik, za pośrednictwem którego poznasz tajniki radzenia sobie z porażką zawodową.
Zanim zaczniesz się nad sobą użalać, sprawdź czy Twój pracodawca miał w ogóle podstawy do tego, żeby pozbawić Cię pracy. Może nie zawiniłeś, a to, co przedstawił Ci jako przełożony jest kompletnie bezsensownym argumentem. Wtedy nie poddawaj się, lecz walcz o swoje. Najgorsze co może być, to zupełna rezygnacja i pokazanie komuś, że triumfuje i ma nad Tobą przewagę, mimo że nie ma racji. Jeżeli jednak nie było innego wyjścia, bo na przykład Twoje dotychczasowe przedsiębiorstwo skapitulowało, zarząd nie ma już wystarczających środków pieniężnych na to, żeby Cię utrzymywać i opłacać, albo jest konieczna redukcja etatów i nic na to nie poradzisz, nie popadaj w stan przygnębienia. Skoro nic złego nie masz na sumieniu i nie dostałeś dyscyplinarki, powinieneś potraktować ten czas jako niezbędną nauczkę od losu– przecież co Cię nie zabije, to Cię wzmocni. Zaczniesz tym samym zupełnie nowy rozdział w swoim życiu, a jak głosi popularne powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Od razu po utracie stanowiska, powinieneś udać się do Twojego Urzędu Pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Dlaczego jest to tak ważne, że trzeba to traktować jako swego rodzaju priorytet zwolnionego? Otóż, musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne, a brak skład jest równoznaczny z brakiem takiego świadczenia. Co więcej, w placówce tego rodzaju będziesz mógł skorzystać z zasiłków – jeżeli spełniasz określone wymogi, a to wiąże się z wypłatą dla Ciebie odpowiednich środków pieniężnych, które na pewno się przydadzą w momencie, kiedy zostaniesz pozbawiony stałego źródła wynagrodzenia. Nie zapominajmy również o tym, po co urzędy pracy zostały stworzone i jaki jest nadrzędny cel ich funkcjonowania – za ich pośrednictwem specjaliści w nich zatrudnieni mają pomóc bezrobotnym szukać pracy. Jeżeli do tej pory zgromadziłeś już pewne doświadczenie zawodowe na koncie, raczej nie powinno się coś dla Ciebie nie znaleźć. Poza tym, że konsultanci z urzędu pracy będą w stanie zweryfikować ogłoszenia tyczące się konkretnie Twojej branży i specjalności, jaką się trudnisz, dodatkowo zyskasz sposobność zaznajomienia się z innym typem ogłoszeń, których być może przy samodzielnym poszukiwaniu nowej pracy kompletnie nie brałbyś pod uwagę.
Następnym ważnym elementem jest wypoczynek. Wyśpij się porządnie, nie zalewaj problemu alkoholem, nie imprezuj do białego rana, ale daj sobie parę dni wytchnienia. Posiedź sam ze sobą lub spędź więcej czasu z bliskimi, tak dojdziesz do siebie. Musisz nabrać do wszystkiego dystansu, rozważnie przemyśleć, co dalej, ustalić jakiś plan, pogodzić się z zaistniałymi okolicznościami. Ponadto wyciągnij jakieś pozytywne wnioski z tego doświadczenia, jakie Cię spotkało. Musisz wiedzieć, co było powodem zwolnienia, żeby podobnych błędów i epizodów już w swym życiu zawodowym nie doświadczać. Nie ma sensu także przesadne rozżalanie się i płakanie nad rozlanym mlekiem, tego co było nie zmienisz i czasu nie cofniesz. Nie wypominaj sobie niczego, nie obwiniaj się i nie popadaj w kompleksy.