Złość to jedno z najsilniejszych, negatywnych uczuć. Emocje jakie złości towarzyszą można natomiast opanować i rozładować, ale w tym celu trzeba zastosować kilka sprawdzonych technik. O tym, jakie metody okazują się w większości przypadków skuteczne, dowiesz się bezpośrednio z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury.

Jak zapanować nad złością?

Spojrzenie w górę

Jeżeli jesteś pełen negatywnych emocji skieruj swój wzrok w górę. Wtedy opadną wszystkie negatywne uczucia. Zmienimy nastawienie do sytuacji oraz poprawi się nasze samopoczucie. Gdy natomiast zdenerwujemy się mocno, zauważmy, że prawie zawsze spuszczamy oczy w dół. Natychmiastowe skierowanie wzroku w przeciwną stronę to z kolei sposób na błyskawiczne poprawienie nastroju. Przyda się także podskoczyć kilka razy w górę, zmienić minę i wyraz twarzy, pomasować kark, poruszać się, popatrzeć przez okno, pomyśleć o czymś przyjemnym.

Ustal fakty

Warto także określić konkretnie, co nas niepokoi, co wywołało taki stan, w jakim się znaleźliśmy. W ten sposób dojdziemy do ładu ze sobą samym. Bądź ze sobą szczery, ujmij tylko to co naprawdę czujesz. Nie koloryzuj i nie staraj się zamaskować problemu. Musisz zdać sobie sprawę z tego, co wywołuje w Tobie frustrację.

Wyeliminuj słowa na „nie”

Nie zniechęcaj się samemu. Nie nasilaj swojej złości, a w związku z tym pozbądź się słów rozpoczynających się na „NIE” – „nie mogę”, „nie chcę”, „nie zrobię”. To, w jaki sposób wypowiadamy się nas może odpowiednio nastawić. Język w dużym stopniu wpływa na naszą podświadomość i kształtuje nasze uczucia.

Zadbaj o otoczenie

Wpływ otoczenia na Ciebie w momencie złości, frustracji i zdenerwowania jest bardzo duży. Jeżeli wokół są osoby w podobnym stanie do Twojego, nie ma szans na to, żeby emocje opadły, a wręcz przeciwnie – będziecie nawzajem się niepotrzebnie nakręcać. Dlatego też staraj się otaczać ludźmi, którzy są optymistycznie nastawieni, radości, weseli, zabawni. Wtedy mogą rozładować napięcie. Generalnie badania psychologiczne dowodzą, że człowiek jest bardziej szczęśliwy i zadowolony z życia, jeżeli otacza się pozytywnie do niego nastawionym ludźmi. I tak powinieneś dobierać swoich najbliższych i przyjaciół. Poza tym, nie zapominaj również, że swoim zdenerwowaniem i Ty wpływasz na innych, zbędnie psując ich dobry nastrój.

Medytuj

Chwila wyciszenia, pokoju, refleksji to naprawdę bardzo dobry trening dla Twojej psychiki. Jest to sposób na odcięcie się od wszystkiego negatywnego, co Cię otacza. Dzięki temu odciążysz się od tego, co Ci przeszkadza, co Cię denerwuje i złości. Wystarczy moment spokojnego pooddychania, aby popatrzeć na sytuację z innej strony. Wtedy opadnie stres, opuszczą Cię złe emocje i pozbędziesz się stresu.

Oddychaj

Medytacja zawsze powinna być połączona z oddychaniem. Głębie wdechy i wydechy dają chwilę skupienia i skoncentrowania się wyłącznie na sobie. Istnieje kilka technik relaksacyjnych, jakie warto wziąć pod uwagę, przykładowo siadamy w wyprostowanej pozycji na krześle, ewentualnie stoimy, rozluźniamy strój i zaczynamy wdechy. Oddychamy nosem a następnie dokonujemy wydechów ustami. Kładziemy na brzuchu dłoń, a oddychać musimy tak, żeby poczuć pod ręką wypełniające przeponę powietrze. Licz w myślach ile zrobiłeś wdechów i wydechów, staraj się oddychać miarowo, równo. Potwórz to ćwiczenie kilka razy, miej przy tym zamknięte oczy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here