Postępujący rozwój gospodarki jest równoznaczny z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz to nowszych, bardziej wykwalifikowanych pracowników z rozmaitych dziedzin i wszelkiego typu branży pojawiających się wraz z rozkwitem ekonomii i zwiększaniem się innowacyjności. Dzięki temu możliwe jest przede wszystkim poszerzanie własnych ambicji zawodowych, ale by było to możliwe, konieczne okazuje się umiejętne wyszukiwanie interesującego nas wakatu. W tym celu niezbędne jest zwłaszcza śledzenie aktualnych trendów rynkowych, a w konsekwencji tego zwracanie uwagi na to, jakie „triki” panują w zakresie pozyskiwania określonych stanowisk pracy. Nawet mądry, odpowiednio wykwalifikowany czy też świetnie wykształcony kandydat, aby miał sposobność pozyskania szansy na zaprezentowanie swych określonych umiejętności musi się właściwie przedstawić. Jak? O tym wszystkim dowiesz się z poniższych fragmentów naszego wirtualnego poradnika dla poszukujących pracy.
Kto pyta, nie błądzi
Jeżeli zdecydujesz się na to, aby szukać pracy samodzielnie, musisz zachować pełen obiektywizm. Nierzadko zdarza się tak, że świetnie przygotowani na lepsze stanowisko pracy kandydaci po prostu są za skromni, a w konsekwencji tego przepada im okazja na podjęcie dużo lepszej profesji. Lądują na szczeblu niższym niż mogliby. Niekiedy problematyczne jest także to, że mimo ukończonych studiów kierunkowych i dzierżenia w dłoni dyplomu absolwenta renomowanej uczelni, świeżo upieczeni specjaliści nie wiedzą, co ze zdobytą na studiach wiedzą mogliby konkretnie zrobić. Dlatego też tak bardzo istotne okazuje się skorzystanie z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, a więc przede wszystkim doświadczonych doradców zawodowych. Mają oni komplet niezbędnych wiadomości z zakresu rynku pracy, znają się na przepisach, wiedzą jak przeprowadza się rekrutację, czym charakteryzuje się branża, jaka nas interesuje itd. Ponadto taki doradca wskaże Ci także przeciętne wynagrodzenie jakie możliwe jest na określonym stanowisku. Podkreśli wszelkie „za” i „przeciw” oraz podpowie rozwiązania, jakich być może nie brałeś pod uwagę.
Orientuj się w cenie
Nie możesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej rzucać przypadkowych sum pieniężnych, jakie chciałbyś zarabiać. Czasami są to kwoty z kosmosu – za wysokie i nieadekwatne do branży czy stylu pracy, a niekiedy wręcz odwrotnie – w obawie o brak doświadczenia zawodowego, absolwenci dopiero po obronie pracy magisterskiej zaniżają swoje aspiracje finansowe, zarabiając znacznie mniej niż mogliby. Warto zatem orientować się, wiedząc ile płacą na danych stanowiskach. W tym celu pomocny okaże się chociażby Internet, gdzie można na profesjonalnych stronach www tej tematyce poświęconych zweryfikować swoje oczekiwania do kwot średnich w różnych miejscowościach.
Profesjonalnie kompletuj dokumenty
Dokumenty aplikacyjne zawsze muszą być przygotowywane starannie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, bo przecież jest to pierwszy krok przybliżający nas do osiągnięcia zawodowego sukcesu i pozyskania pracy. Nie chodzi rzecz jasna o to, żeby koloryzować w CV i wpisywać rzeczy nieprawdziwe, ani ubarwiać swojego listu motywacyjnego, ale żeby konkretyzować, skrupulatnie wynotować wszystko, co może nam się przydać na danym stanowisku, a czego doświadczyliśmy czy też co umiemy i jakie zdolności posiadamy. Dobre CV i odpowiednio skomponowany list motywacyjny nie będący powieleniem życiorysu to nasz klucz do lepszej pracy.