Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresujący moment rekrutacji, dlatego też zdarza nam się popełniać wiele głupich błędów. Ważne, aby do takiej rozmowy przygotować się znacznie wcześniej, dzięki czemu unikniemy wpadek, a nasz przyszły pracodawca pozna nas od tej strony, od której chcemy.
Starajmy się nie stresować
Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej towarzyszą nam nerwy, istnieje duże ryzyko, że popełnimy jakąś gafę. Najczęściej pocą nam się i trzęsą ręce, a głos drży, przez co wysławiamy się bardzo niewyraźnie.
Postarajmy się zatem opanować stres w następujący sposób:
- Dzień wcześniej przygotujmy sobie strój i niezbędne dokumenty – będziemy wtedy mieć pewność, że odpowiednio wyglądamy i niczego ważnego nie zapomnieliśmy zabrać z domu.
- Możemy zorganizować sobie relaksującą kąpiel lub wręcz przeciwnie – postawić na aktywność fizyczną. Obie opcje nas odprężą, odgonią negatywne myśli i zmotywują do działania.
- Nie wmawiajmy sobie, że ktoś będzie do nas źle nastawiony i będziemy musieli myśleć nad każdym wypowiadanym słowem.
- Nie nastawiajmy się przed rozmową na to, że koniecznie musimy dostać tą pracę. Wiadomo, że zależy nam na danym stanowisku, ale potraktujmy rozmowę kwalifikacyjną jako kolejne ważne doświadczenie w naszym życiu.
Wyglądajmy naturalnie i skromnie
Bardzo niekomfortową sytuacją jest zauważenie przez przyszłego pracodawcę naszego niewłaściwego ubioru: może być to zbyt wyzywający lub też nieschludny strój. Pamiętajmy, że nasz wygląd zewnętrzny może także mówić o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Przyszły pracodawca może dzięki temu ocenić czy podchodzimy do danej pracy poważnie i profesjonalnie, czy też nie zależy nam na danym stanowisku.
Dostosujmy więc swój strój do firmy, w której ubiegamy się o pracę, jeśli ma ona charakter tradycyjny i poważny nie ubierajmy krótkich spódniczek, dużych dekoltów, czy sportowego obuwia. Postawmy na klasyczny wygląd: garsonkę, garnitur, eleganckie buty i schludna fryzura. W przypadku nowoczesnych firm, w których atmosfera jest nieco luźniejsza, możemy pozwolić sobie na nieco luźniejszy strój, pamiętając jednocześnie, aby był on skromny.
Zdarza się, że wybieramy stroje w bardzo intensywnych kolorach, a także wzorach, nie mówiąc już o odważnych fryzurach i mocnym makijażu. Niezwykle drażniący jest także mocny zapach perfum, którymi psikamy się na potęgę, myśląc, że spodoba się do przyszłemu szefowi.
Przygotujmy się na pytania, które będą nam z pewnością zadane
Wiele pytań zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych, powtarza się i można się ich z pewnością spodziewać. Dlatego też wielkim błędem jest nieprzygotowanie się do nich, przez co pracodawca może pomyśleć, że nie traktujemy tej sytuacji zbyt poważnie.
Jeśli zależy nam na dobrym wrażeniu, z pewnością musimy zasięgnąć informacji na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić, koniecznie należy wiedzieć, od ilu lat firma istnieje na rynku oraz czym dokładnie się zajmuje. W ten sposób z pewnością zapunktujemy u przyszłego pracodawcy, który doceni to, że orientujemy się w działalności jego firmy.
Istotne są także informacje na temat stanowiska, na które aplikujemy. Dowiedzmy się więcej na temat zakresu naszych obowiązków i upewnijmy się, że na pewno jesteśmy w stanie im sprostać – jeśli nie posiadamy wystarczających umiejętności, powinniśmy wykazywać chęć do szkoleń, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych informacji.
Starajmy się jednak nie mówić zbyt dużo – rozmowa kwalifikacyjna zwykle trwa około 20 minut i ma być oparta na dialogu, a nie wyłącznie naszych wypowiedziach. Jeśli za bardzo się rozgadamy, zanudzimy przyszłego pracodawcę, który pomyśli sobie, że nie nadajemy się do pracy w jego firmie.
Skupmy się na przekazie najważniejszych informacji, także w kwestii naszej osoby – nie opowiadajmy więc mało istotnych wydarzeń z naszego życia prywatnego, lecz wymieńmy na przykład cechy naszego charakteru, które z pewnością przydadzą się w tej pracy. Można również wspomnieć o swoich mocnych stronach, dzięki którym jesteśmy naprawdę rzetelnym i uczciwym pracownikiem.
Jak zachowywać się podczas rozmowy?
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musimy wziąć pod uwagę każdy aspekt, nawet to, w jaki sposób siedzimy i jak trzymamy ręce. Przede wszystkim zachowujmy się naturalnie, jeśli siądziemy inaczej niż zwykle, będziemy odczuwać dyskomfort, nie zachowujmy się też zbyt swobodnie, ponieważ będzie to odebrane w taki sposób jakby nie zależało nam na tej pracy.
Kobiety nie powinny zakładać nogi na nogę, lecz trzymać je razem przy sobie, co będzie wyglądało estetycznie i skromnie, mężczyźni natomiast nie powinni krzyżować w żaden sposób nóg, co może świadczyć o zbyt lekkim podejściu do sprawy.
Wiele osób mocno gestykuluje podczas mówienia, co również musimy ewentualnie skontrolować – jeśli zdarza nam się nadmiernie machać rękami, musimy je nieco ograniczyć. Gestykulacja powinna być subtelna i podkreślać niektóre zdania przez nas wypowiedziane, dobrze więc znaleźć złoty środek. Jeśli jednak nie mamy w zwyczaju machać rękami podczas wypowiadania się, nie próbujmy czasem robić tego na siłę, ponieważ może wyglądać to bardzo komicznie.