Jak zabrać się do szukania pierwszej pracy? Gdzie szukać ofert? Dlaczego predyspozycje zawodowe są takie ważne?
Wybór zawodu nie jest łatwy. Ważne, by przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę swoje predyspozycje zawodowe, które są kluczowe. Drugą istotną kwestią jest zapotrzebowanie na konkretny zawód na rynku pracy. Oczywiście pierwsza praca nie musi być koniecznie pracą docelową i zazwyczaj nią nie jest. Warto jednak pamiętać, że każde doświadczenie zawodowe jest cenne z punktu widzenia budowania swojej przyszłej kariery.
Wybór zawodu a predyspozycje zawodowe
Doradcy zawodowi i psychologowie uważają, że nie powinno się walczyć z tym, że posiada się takie, a nie inne cechy charakteru, nawet jeśli uważa się je za negatywne. Powinno się je zaakceptować i wykorzystać w pracy zawodowej. Na przykład osoby o ścisłym umyśle sprawdzą się bardziej jako analitycy lub programiści niż artyści, a ci z artystycznymi talentami nie odnajdą się w pracy w bankowości czy rachunkowości itd. Ważne, by indywidualne predyspozycje zawodowe były dobrze wykorzystane. Takie predyspozycje, obok doświadczenia zawodowego kandydatów, weryfikują także pracodawcy, ponieważ dość często szukają na dane stanowisko osoby o ściśle określonych cechach.
Jak sprawdzić predyspozycje zawodowe? Można oczywiście skorzystać z usług w zakresie doradztwa zawodowego, umawiając się na wizytę. Doradca zawodowy pomoże określić predyspozycje i co za tym idzie wybrać przyszły zawód. Jednak by poznać swój typ osobowości zawodowej, wcale nie jest konieczne korzystanie z takiego doradztwa – wystarczy wykonać darmowy test predyspozycji zawodowych dostępny w wersji online na stronie: https://www.kierunekrozwoju.pl/.
Czym jest test predyspozycji zawodowych? Wykonując test w formie pytań zamkniętych, można szybko sprawdzić które zawody odpowiadają konkretnym cechom charakteru danej osoby. Wpływ na jego wynik mają nie tylko same cechy charakteru, ale także hobby, umiejętności, zainteresowania i środowisko pracy. Zazwyczaj jest tak, że dana osoba jest połączeniem dwóch typów osobowości zawodowej, natomiast rzadko zdarza się tak, by ktoś przedstawiał jeden typ.
Jak znaleźć pierwszą pracę?
Pierwszą pracę można znaleźć na kilka sposobów. Jednym z nich, bardzo popularnym zwłaszcza wśród studentów, jest odbycie praktyk. Uczestnictwo w praktykach lub stażu bardzo często wiąże się z ich przedłużeniem już w formie pracy. Pracodawca ma szansę poznać praktykanta/stażystę i jeśli jest zadowolony z jego wyników, może go zatrudnić. Czasem firmy proponują nawet płatne praktyki i staże – jest to możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz niewielkiego zarobku.
Studenci i uczniowie często także zdobywają swoją pierwszą pracę w sklepie i gastronomii. Informacje o poszukiwaniu pracowników – głównie sprzedawców, kelnerów, barmanów czy pomocy kuchennej są zamieszczane w witrynach z adnotacją „wiadomość na miejscu”. Taka forma daje możliwość natychmiastowego poznania miejsca ewentualnej pracy. Praca w tych branżach ma taką zaletę, że istnieje możliwość pracy na godziny, czyli dostosowania jej do grafiku zajęć na uczelni czy w szkole.
Bardziej tradycyjną formą szukania pracy jest przeglądanie ofert w serwisach rekrutacyjnych. Godnym polecenia sposobem szukania zatrudnienia jest również pójście na tragi pracy, które są regularnie organizowane w dużych miastach. Jest to świetna okazja do spotkania wielu pracodawców. W poszukiwaniu pracy można także odwiedzić uczelniane biuro karier, które ma przygotowaną specjalną ofertę dla studentów. Ponadto można tam skorzystać z porady jak napisać cv i list motywacyjny oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Ciekawym sposobem na znalezienie pierwszej pracy jest wyjazd wakacyjny, najczęściej zagraniczny, w którym łączy się zwiedzanie z zarobkowaniem. Często jest to praca w zamian za wyżywienie i nocleg, choć nie tylko. Studenci wyjeżdżający na tego typu programy zwane work & travel najczęściej podejmują pracę w hotelach, hostelach, restauracjach, barach, na farmach. Ogromną zaletą tego takich wyjazdów jest możliwość szlifowania języka obcego.
Często także swoją pierwszą pracę można dostać z tzw. polecenia, czyli na skutek zarekomendowania przez kogoś znajomego.
Warto pamiętać, że każda praca to cenne doświadczenie zawodowe. Jeśli nadal szukasz wymarzonej pracy i zastanawiasz się jaki zawód wybrać, wykonaj test predyspozycji zawodowych i przekonaj się w jakiej pracy masz szansę się odnaleźć.
Artykuł sponsorowany.