Stosunkowo nowym rozwiązaniem, zyskującym stale popularność jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Można je stosować zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w różnego rodzaju placówkach przemysłowych czy tak zwanych „farmach słonecznych”. Fotowoltaika zapewnia dostęp do energii elektrycznej nawet, gdy budynek odłączony jest od sieci energetycznej. Przeważnie na instalację fotowoltaiczną składa się wiele paneli, co zapewnia odpowiednią moc. Za pomocą paneli tych można kierować energię do akumulatorów bądź bezpośrednio do sieci, przez licznik dwukierunkowy, co w skali roku mocno odciąża nasze rachunki. Nawet w niektórych wypadkach instalacja taka dodaje walorów wizualnych naszemu gospodarstwu domowemu.
Panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z krzemu. Jest to technologia droga, jednak mimo wszystko przyjazna środowisku i nieemitująca żadnych zanieczyszczeń. Odpowiedni montaż jest bardzo ważną kwestią, ponieważ może on zniwelować ewentualne straty mocy instalacji. Przykładowo, unikać należy nawet delikatnego zacienienia paneli, które może generować poważne straty w uzysku prądu. Trzeba również pamiętać o tym, by panele słoneczne ustawione były w kierunku południowym; jest to optymalne ustawienie, zwiększające wytwarzanie energii elektrycznej. Zdolność ogniw do uzysku mocy zależy od ich konstrukcji, wykonania i jakości.
Ważną kwestią jest tutaj pogoda, od której to jesteśmy niejako uzależnieni korzystające z tego typu urządzeń. Podczas pochmurnych dni, zimy i nocy, energia uzyskiwana, może być znacznie mniejsza niż na przykład w czerwcu, jednak nadal będziemy w stanie ładować akumulatory. Warto wspomnieć też, iż inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie wiąże się tylko z kosztami samych paneli i montażu. Jedną z rzeczy, które w zależności od rozwiązania instalacji może wygenerować dodatkowy koszt, jest falownik, który będzie zamieniał prąd stały (DC) na zmienny (AC) jednak jest on wymagany tylko w wypadku podłączenia instalacji do sieci, co nie jest konieczne.