Właśnie skończyłeś studia i szukasz pracy? Znalezienie pracy wymaga zdefiniowania swojego planu zawodowego, a także realizacji założeń ustalonych podczas jego tworzenia. Warto zapoznać się ze wskazówkami, których zadaniem jest ułatwienie tego zadania.
W pierwszej kolejności należy określić własne mocne i słabe strony, a także przeanalizować swoje umiejętności i kompetencje. Brak doświadczenia nie skreśla naszych szans na otrzymanie zatrudnienia, ale warto skupić się na umiejętnościach miękkich takich jak komunikatywność, odporność na stres, motywacja do działania, chęć realizowania ciekawych projektów. Dzięki temu można zdefiniować swoje zawodowe priorytety i sprecyzować, w jakim kierunku powinna zmierzać nasza zawodowa kariera i jakie oferty pracy wziąć pod uwagę. Podczas szukania zatrudnienia warto być na bieżąco z informacjami na temat rynku pracy – w polecanym artykule możesz poznać „Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów w województwie śląskim”.
Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych
Curriculum Vitae oraz list motywacyjny są przepustką do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego tak ważne jest, by zostały odpowiednio skonstruowane. Dokument taki musi być odpowiednio sformatowany i dostosowany wizualnie za pomocą odpowiednich narzędzi. Na niektórych stronach z ofertami pracy w Jaworznie i innych miejscach, można skorzystać z gotowych wzorów i szablonów. W CV powinno się znaleźć właściwe zdjęcie, chyba, że pracodawca zastrzegł inaczej. W przypadku, gdy nie możemy pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem zawodowym, warto podkreślić informacje związane z wykształceniem oraz wszystkimi posiadanymi umiejętnościami oraz predyspozycjami. Jeśli odbyliśmy staż lub wolontariat, takie dane także należy uwzględnić w życiorysie. Nie zapominajmy o ukończonych szkoleniach czy kursach. Mile widziana będzie również wzmianka o zainteresowaniach czy pasjach. Nawet jeśli nie dotyczą stanowiska, o które się ubiegamy.
List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV. Nie powinien powielać treści zawartych w tym ostatnim. Powinien uzasadniać, dlaczego staramy się właśnie o tę pracę, co możemy wnieść do firmy, by zagwarantować jej rozwój. Zadaniem tego dokumentu jest przekonanie rekrutera, że jesteśmy najodpowiedniejszą osobą do pracy na wybranym stanowisku.
Rozmowa kwalifikacyjna
Do rozmowy o pracę trzeba się przygotować. Trzeba wiedzieć, jak najlepiej „sprzedać” swoją kandydaturę. Uczestnicząc w wielu rozmowach z pewnością nabywamy doświadczeń, ale musimy pamiętać, że każde spotkanie jest inne, dlatego też wymaga od nas nowej organizacji działań. Należy zatem wiedzieć, jak się ubrać. Obowiązuje styl biznesowy, ale niektóre branże dopuszczają luźniejszą stylizację. Warto zapoznać się z wiedzą na temat najczęściej zadawanych przez rekruterów pytań. Rozmowa kwalifikacyjna to także świetna okazja, by wykazać się znajomością branży i posiadanymi informacjami na temat pracodawcy. Absolwenci są bardzo często rekrutowani do pracy w korporacji – więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Coraz popularniejsza praca w korporacji – Kraków zaprasza do biurowców!”.
W wielu sytuacjach zakończenie rozmowy nie musi być ostatnim kontaktem z rekruterem. Podziękowanie za poświęcony czas i możliwość ponownego zaprezentowania swojej osoby jest dobrym pomysłem. W ten sposób zostaniemy zapamiętani i być może wzięci pod uwagę podczas następnego naboru pracowników.
Pamiętajmy, że brak doświadczenia nie przekreśla naszych szans na dobrą pracę. Nie musimy rezygnować z własnych potrzeb i oczekiwań. Wielu pracodawców stawia na młodych ludzi, na ich zapał do pracy, kreatywność i chęć rozwoju. Dobra praca jest w zasięgu ręki!