Właśnie rozpoczyna się okres corocznych rozliczeń z fiskusem. W dobie cyfryzacji większość podatników składa ePIT w sposób automatyczny, nawet nie zaglądając do jego treści. Warto jednak skontrolować swoje zeznanie, gdyż może się okazać, że istnieje możliwość skorzystania z ulg i odliczeń. Co nowego przewidują przepisy podatkowe w tej kwestii w 2021 roku? Omówimy to w poniższym artykule.
1. PIT przez internet a ulgi podatkowe
2. Nowe ulgi podatkowe – co można odliczyć od podatku w 2021 roku?
3. Deklaracja ePIT – jak przebiega rozliczenie?
PIT przez internet a ulgi podatkowe
Nie da się ukryć, że składanie PIT online w formie ePIT jest dziś najwygodniejszą opcją. Wszystko przebiega bowiem w sposób automatyczny i intuicyjny, a podatnik nawet nie musi pamiętać o złożeniu deklaracji. Zostaje ona bowiem automatycznie przygotowana po udostępnieniu przez pracodawcę dokumentu PIT, a następnie przesłana do właściwego urzędu skarbowego i nie wymaga akceptacji podatnika. Niemniej jednak warto zainteresować się swoim zeznaniem, gdyż może okazać się, że przysługują nam ulgi od podatku. System nie zawsze automatycznie uwzględnia wszelkie możliwe odliczenia. Warto zatem samodzielnie upewnić się, że w corocznym rozliczeniu podatkowym zawarte są wszystkie niezbędne informacje oraz odliczenia, a następnie zaakceptować deklarację. W dalszym ciągu można również samodzielnie przygotować deklarację poprzez program do rozliczeń PIT online.
Nowe ulgi podatkowe – co można odliczyć od podatku w 2021 roku?
Przepisy podatkowe nieznacznie zmieniają się każdego roku. Dochodzą także nowe możliwości odliczeń od podatku. W 2021 roku nowością jest odpowiedź fiskusa na sytuację, która dotknęła większość Polaków w roku ubiegłym, a mianowicie pandemię koronawirusa. W związku z tym nową korzyścią dla podatników jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID – i to w kwocie, stanowiącej podwójną wartość owej darowizny. Kolejną nową ulgą jest ta, przeznaczona dla tzw. ozdrowieńców, którzy po przebyciu choroby oddali krew i osocze. Również przedsiębiorcy mogą liczyć na korzyści podczas corocznego rozliczenia – ulga obejmie możliwość odliczenia straty wstecznej. Warunkiem jest wykazanie straty oraz spadek przychodu o 50% względem roku 2019. Ponadto – jak co roku – od podatku można odliczyć również: ulgę prorodzinną (tzw. na dziecko), składki zdrowotne, ulgę abolicyjną itp.
Deklaracja ePIT – jak przebiega rozliczenie?
Jak już wspomnieliśmy – jest to kolejny rok, kiedy rozliczenie z fiskusem odbywa się w sposób automatyczny poprzez platformę rządową. Nie oznacza to jednak, że podatnik nie ma żadnego wpływu na ostateczny kształt przygotowanej przez służby skarbowe deklaracji. Istotne jest zalogowanie się na platformę również po to, aby przekazać 1% podatku wybranej organizacji charytatywnej. W przeciwnym wypadku trafi on do skarbu państwa. Deklarację można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Jak sprawdzić swoją deklarację? Otóż należy się w tym celu zalogować na rządową platformę, która udostępnia podatnikom przygotowane zeznania. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu albo poprzez bankowość internetową. Istnieje również inny sposób, a mianowicie zalogowanie się danymi osobowymi – w tym celu należy podać PESEL bądź NIP oraz wpisać kwotę przychodu, uzyskanego w minionym okresie rozliczeniowym. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, podatnik uzyska dostęp do swojego zeznania podatkowego. Będzie mógł przeanalizować zawarte w deklaracji dane, wskazać podmiot, na rzecz którego przekaże 1% podatku oraz sprawdzić, czy system uwzględnił wszystkie przysługujące mu ulgi, a także w razie potrzeby zmodyfikować dane. Tak przygotowana i zaakceptowana deklaracja trafi do właściwego urzędu skarbowego, a podatnik będzie mógł oczekiwać na zwrot podatku, jeśli takowy mu przysługuje.