Mięso to jeden z najpopularniejszych towarów szybkospujących się, które są transportowane na całym świecie. Niezależnie od gatunku, mięso musi być dostarczane jako produkt najwyższej jakości, szczególnie dla tych najbardziej wymagających klientów. W czym transportować przetwory mięsne oraz surowe mięso, by nie traciło ono na jakości? Na co zwrócić uwagę, by w czasie jednego kursu przewieźć jak najwięcej? Jak powinien wyglądać pojemnik na mięso, by jego przenoszenie nie sprawiało kłopotów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.
Kontener do przewozu mięsa dawniej i dziś
Kontenery do przewozu mięsa to rozwiązanie niezbędne podczas transportu zarówno detalicznych, jak i hurtowych ilości mięsa oraz przetworów mięsnych. Niegdyś stosowano pojemniki i regały transportowe wykonane ze specjalnego gatunku stali nierdzewnej, która nie tylko była nieszkodliwa w oddziaływaniu z mięsem, ale i nie nadawała mu metalicznego posmaku. Kontener do przewozu mięsa wykonany ze stali nierdzewnej był jednak dość drogi i stosunkowo ciężki. To z kolei utrudniało transport, ponieważ skrzynia na mięso najczęściej jest przenoszona przez ludzi, a nie transportowana przenośnikiem lub wózkiem.
Współczesne pojemniki na mięso wykonane są z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, które posiada nie tylko bardzo dobre własności mechaniczne i wytrzymałościowe, lecz także nie wchodzi w reakcję z transportowanym mięsem lub przetworami. Inną zaletą pojemników na mięso wykonanych z tworzywa sztucznego jest ich stosunkowo niska masa. Pojemnik na mięso o wymiarach około 800 x 600 x 200 milimetrów waży w granicach 4 kg. Podobny pojemnik wykonany ze stali nierdzewnej waży zazwyczaj dwa razy więcej. Oznacza to, że dźwigając mięso w pojemniku ze stali pracownik nosi dodatkowe 4 kilogramy.
Łatwość utrzymania czystości
Pojemniki na mięso wykonane z tworzywa sztucznego można w bardzo łatwy sposób czyścić i konserwować. Taki kontener można bez najmniejszych problemów umyć przy pomocy dedykowanego środka dezynfekującego. To rozwiązanie pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Tworzywo, z którego wykonane są pojemniki posiada taką strukturę, do której nie przywiera tłuszcz i brud. To kolejny czynnik ułatwiający utrzymanie pojemników w czystości.
Skrzynia na mięso a wydajność transportu
Ze względu na znormalizowany kształt i wymiary pozwalające na umieszczenie dużej liczby kontenerów na mięso w chłodni, podczas jednego transportu można zabrać ze sobą nawet o kilkanaście procent więcej towaru. Dzięki temu transport mięsa staje się tańszy i przede wszystkim bardziej ekologiczny. Ergonomiczny kształt ułatwia układanie i rozładowywanie skrzynek.
Nowe pojemniki transportowe na mięso to nie tylko wygoda, lecz przede wszystkim ergonomia i oszczędności – nie tylko materialne.