Z domu możemy już robić zakupy, badania, ale też uczęszczać na terapię. Psycholog online staje się coraz bardziej popularną formą korzystania z pomocy i staje się coraz ważniejszym zasobem dla coraz większej liczby konsumentów. Jak działa terapia online? Czy wizyta przez Internet może zastąpić bezpośrednie spotkania? Poniżej omawiamy, czego możesz oczekiwać od psychologa internetowego i jak wygląda takie spotkanie.

Czy psycholog online ma sens?

Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo krótko: tak. Psychologowie online są specjalistami, którzy ukończyli studia psychologiczne i są to ci sami eksperci, z którymi można spotkać się w gabinecie terapeutycznym. Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym mają takie same kwalifikacje do wykonywania zawodu, jak praktycy offline i zapewniają wsparcie osobom, zmagającymi się z różnymi problemami jak np. zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia lękowe czy uzależnienia. Psycholog online jest prawdziwą osobą, która po prostu wykorzystuje moc technologii, by podejmować leczenie pacjentów w Internecie przy wykorzystaniu innych opcji niż tylko bezpośrednie spotkanie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa online?

Jest wiele powodów, dla których osoby potrzebujące pomocy wolą szukać terapeuty online, a zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne. Niektórzy czują się nieswojo otwierając się twarzą w twarz przed nieznaną im osobą, dlatego technologia może okazać się tu niezwykle przydatna. Psycholog online przyniósł wiele korzyści osobom korzystającym właśnie z takiej formy terapii, więc jest to realny sposób radzenia sobie z problemami.

Jak wygląda terapia online?

Pod wieloma względami terapia online przypomina tradycyjną terapię. Podczas pierwszej sesji zapoznajesz się ze specjalistą, a ten przeprowadza wywiad, by lepiej zrozumieć problemy i sposób, w jaki może pomóc. Psycholog zadaje również takie pytania, które pozwalają mu wgłębić się w istotę trudności, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie planu na pogłębianie się schorzeń. Dalsze spotkania to badanie własnych odczuć dotyczących konkretnych sytuacji, identyfikacja zdrowych i niezdrowych zachowań oraz zrozumienie ich, by przyniosły korzyści w życiu codziennym. Wszystko po to, by przeprowadzić pacjenta przez zmiany w życiu i dowiedzieć się jak poprawić jego komfort zdrowia psychicznego. Warto pamiętać, że psycholog online nie daje rad jak żyć, by było lepiej, a jedynie wskazówki, dlatego sesje często kończą się np. zadaniem do wypróbowania w codziennym funkcjonowaniu.

Czy psycholog online ma zalety?

Jeśli zastanawiasz się, czy to odpowiednia forma terapii dla Ciebie, sprawdź poniżej zebrane korzyści, które mogą być pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Dostęp do szerszego grona terapeutów

Podczas rezerwacji wizyty pacjenci nie są ograniczeni lokalizacją, dlatego łatwiej jest im rozejrzeć się za specjalistą, który odpowiada ich potrzebom. To także duża szansa dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do psychologa może być utrudniony.

Lepszy dostęp dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby, które nie mogą samodzielnie się poruszać lub nie mogą wychodzić z domu docenią terapię online, ponieważ jest to zdecydowanie najprostszy wybór.

Komfort swobodnego mówienia

Często we własnych domach czuje się większą swobodę, dlatego też podczas rozmowy z terapeutą o swoich problemach możemy toczyć się bardziej komfortowo. Warto też wspomnieć, że dla wielu osób to wygodniejsze rozwiązanie – unika się korków i oszczędza czas na dojazdach.

Większa anonimowość

Psycholog on line minimalizuje ryzyko spotkania znajomych, jeśli tego się akurat obawiamy. Dodatkowo, niektóre formy terapii mogą zapewnić klientom anonimowość, której poszukują, w szczególności, gdy problemy są dla nich szczególnie drażliwe.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Ci temat terapii online i będzie dla Ciebie pomocny. Terapia online może być skuteczną formą leczenia. Należy jednak pamiętać, by zachować ostrożność podczas rezerwacji wizyty i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych i zweryfikowanych serwisów jak np. Avigon.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here