Gry edukacyjne to pojęcie-worek, które opisuje sporą grupę zabawek, chyba jednych z najciekawszych, ale zwykle bez zagłębiania się w szczegóły. Spójrzmy więc na to, jakie konkretne umiejętności może rozwinąć 8-latek, który sięgnie po niektóre z nich.

Planowanie i myślenie strategiczne

Czy prezenty dla chłopca 8-latka mogą wspomagać myślenie strategiczne? Ależ oczywiście że tak! Tutaj grą, która chyba najlepiej to zobrazuje, są wszystkie kolejne edycje gry Monopoly. Być może jej podstawowy wariant będzie jeszcze zbyt abstrakcyjny i skomplikowany, ale wariantów i klonów tej gry jest już całkiem sporo, więc można dobrać taką opcję, która 8-latka najbardziej ucieszy.

Jasne, można się spodziewać, że kilka pierwszych rund będzie szło raczej pod włos, ale to nic. Porażka też jest elementem nauki. A zasady gry można zawsze doraźnie w jakiś sposób uprościć, żeby poziom trudności był niższy, ale żeby nadal była to gra wymagająca. W różnych opracowaniach można przeczytać, że gra w Monopoly uczy zarządzania pieniędzmi, myślenia przyszłościowego, podejmowania trafnych decyzji. Wszystko to wielkie słowa, które sprowadzają się po prostu do planowania. A być może największą nauką będzie lekcja pokory, którą przecież z takiej gry wynoszą często nawet dorośli.

Kojarzenie i szybkie reagowanie

Spora jest też grupa takich gier, które od 8-latków wymagają szybkich decyzji i sprawnego kojarzenia faktów. Cała seria 5 Sekund i pokrewne gry działają właśnie na tej zasadzie. Nie są one trudne same w sobie, poziom trudności rośnie dopiero w związku ze wprowadzeniem ograniczeń czasowych. A przecież radzenie sobie z presją czasu jest jedną z tych zdolności, które są potrzebne dziś już od najmłodszych lat.

Ponieważ w wielu grach tego typu nie ma tak naprawdę dobrych i złych rozwiązań, są one o tyle dobre jako prezenty dla chłopca 8-latka, że wprowadzają element rywalizacji, ale też bardzo wyrównują poziom. Zresztą ten, kto grał w tego rodzaju gry z 8-latkiem, wie, że dzieciom często idzie lepiej niż dorosłym. O ile bowiem dorośli skupiają się na dobrych odpowiedziach, to dzieci mogą się już nauczyć, że czasem lepiej popełnić błąd, który da się naprawić, niż nie zrobić nic.

Gry (trochę) logiczne

Ostatnia kategoria, o której warto wspomnieć, to takie gry, które – mówiąc bezwzględnie – uczą przegrywać i uczą tego, że czasem najlepszy plan niewiele daje. Tu warto wspomnieć na przykład o grze Sen i pokrewnych. Dorośli próbują często do nich podchodzić matematycznie, co jest absolutnie możliwe, ale czasem nie daje spodziewanych efektów, ponieważ liczy się także szczęście.

Taki prezent dla 8-latka to świetny pomysł, bo gra uczy logicznego myślenia, rozwija zdolności pamięciowe, być może trochę wpłynie też na umiejętności matematyczne, ale przede wszystkim da świadomość, że czasem można nie popełnić żadnego błędu i nadal przegrać. Może nie jest to szczególnie pozytywne zakończenie poradnika, ale przecież jest to ważna nauka – bolesna, ale przydatna już w wieku 8 lat, a później jeszcze bardziej. Zwłaszcza że tutaj często się też wygrywa, więc boli tylko trochę i raczej krótko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here