Własna działalność gospodarcza to duża odpowiedzialność, która jednak idzie w parze z satysfakcją życiową i zawodową. Osoby, które zdecydowały się na przejście z etatu na „coś swojego”, najczęściej nie żałują tej decyzji, choć początki działalności gospodarczej bywają wymagające Jakie są wady i zalety własnej firmy? Jaki biznes otworzyć?
Korzyści z własnej firmy
Zacznijmy od pozytywów. Osoby ambitne, przedsiębiorcze i ceniące sobie wolność w podejmowaniu decyzji, najbardziej docenią liczne korzyści, jakie daje własny biznes. Jest to przede wszystkim niezależność, elastyczny wymiar pracy, odpowiedzialność za swoje wybory, możliwość rozwijania się w dowolnym kierunku, bez konieczności konsultowania tego z przełożonymi itd. W pracy na etacie w pewnym momencie można dojść do punktu, po którym trudno już liczyć na dalszy rozwój kariery czy wyższą pensję, w przeciwieństwie do możliwości, jakie stoją przed samodzielnym przedsiębiorcą.
Natomiast ci, którzy zastanawiają się nad tym, jaki biznes otworzyć, często wybierają branżę przynoszącą duże zyski w relatywnie krótkim czasie. To dobry trop, bo w ten sposób można ograniczyć ryzyko, a jednocześnie zwiększać szansę na sukces i spore zyski.
Wady własnej działalności
Niestety własna działalność ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim, wiąże się ze sporym ryzykiem – może być tak, że zainwestujesz czas i pieniądze w coś, co na dłuższą metę nie będzie przynosić upragnionych rezultatów. Pojawi się frustracja i dopłacanie do interesu. To prawdopodobnie największa bolączka, z którą muszą się mierzyć samodzielni przedsiębiorcy.
Takie ryzyko związane jest między innymi z dużą dynamiką zmian na rynkach. Jaki biznes otworzyć, gdy praktycznie co miesiąc pojawia się nowy innowacyjny produkt, a z roku na rok zmieniają się potrzeby konsumentów? Trudno jest „wstrzelić się” w oczekiwania klientów, zwłaszcza na dłuższą metę.
Może okazać się że po jakimś czasie działania firmy trzeba będzie skierować na inny sektor, a dla osób mało elastycznych wiąże się to z ogromnym stresem.
Kolejną wadą samodzielnej działalności jest wysoki kapitał potrzebny na start. By rozkręcić praktycznie każdy biznes potrzeba w początkowym etapie niekiedy nawet kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy złotych. Nie każdy dysponuje takimi wolnymi środkami.
Oferty franczyzy – między etatem a własnym biznesem
Jeśli poszukujesz czegoś między etatem a w 100% samodzielnym biznesem, to być może dobrym wyborem będzie współpraca franczyzowa.
Franczyza to znakomita opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą inwestować tak dużych pieniędzy na start i które nie chcą ponosić ryzyka, o którym wspomnieliśmy wyżej.
Oferty franczyzy obejmują na przykład współpracę z renomowaną siecią sklepów spożywczych. Dają one możliwość działania pod rozpoznawalną i cenioną wśród klientów marką oraz zapewniają zaplecze marketingowe, logistyczne oraz wsparcie biznesowe Jest to odpowiedź na pytanie o to, jaki biznes otworzyć w dynamicznej rzeczywistości – handel i branża spożywcza mają się bardzo dobrze i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić.
Już dziś warto poprzeglądać popularne oferty franczyzy i zgłębić temat.