Wcześniejsza emerytura jest możliwa. Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej kraju, zarobków ale również wielu innych czynników. Zakończenie kariery zawodowej może odbywać się już w wieku 40 lat, ponad 20 lat wcześniej niż emerytura przewidywana przez państwo. Istnieją ludzie, którzy mogą pochwalić się wcześniejszą emeryturą, a my możemy czerpać z ich wiedzy i zrobić wszystko aby nasze potomstwo również zyskało wcześniejszą emeryturę. Dla przykładu Mr. Money Mustache – bloger, przeszedł na emeryturę w wieku 30lat, a pracował jako inżynier, który rocznie zarabiał 67 tysięcy dolarów.
Taki dochód oraz lepsza sytuacja gospodarcza kraju, w którym bloger żyje, na pewno miało wpływ na taki wynik. Życie tego typu osób wiąże się z kilkoma zasadami, które są oparte o dobre nawyki i oszczędność pieniędzy.
1. Kilka źródeł dochodu
Wczesna emerytura jest w zasięgu ręki. Możesz ją uzyskać dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu. Zgromadzony dochód można oszczędzać na kontach, nie wydawać zarobionych pieniędzy i gromadzić je, równocześnie pomnażać o stopę procentową kont oszczędnościowych. Oszczędzanie szybko sprawia, że człowiek bogaci się. Bogaci się ponieważ nie wydaje.
2. Inwestycje
Kiedy uzbierasz sobie dochód, który pozwoli ci żyć przez pół roku, to sygnał, że resztę pieniędzy warto w coś zainwestować, aby z czasem na tym zyskać więcej pieniędzy. Twoje pieniądze będą wówczas zarabiały na ciebie. Wspomniany bloger swoje pieniądze zawsze inwestuje, nigdy ich nie wydaje. Dzięki temu pracują na niego. Jeżeli masz dodatkowe pieniądze, nie myśl co za nie kupić ale w co je zainwestować. Miej nawyk odkładania pieniędzy. Likwiduj nawyk wydawania pieniędzy. Zobaczysz jak szybko taka mała zmiana wpłynie na twoje finanse.
3. Jasne i konkretne cele
Wczesna emerytura jest łatwiejsza jeśli wyznaczysz sobie cele, konkretne daty, do których chcesz zdobyć pieniądze. Warto również wyznaczyć budżet emerytalny, z którego chcesz korzystać będąc na emeryturze, tak aby wiedzieć ile musisz zarobić, żeby móc na nią przejść, oraz ile musisz zarabiać, żeby wcześniejsza emerytura w ogóle była możliwa. To również pozwala określić styl życia obecny i przyszły.
4. Mniejszy dom jest lepszy
Duże domy mają to do siebie, że powodują większe wydatki na prąd, ogrzewanie, czy nawet wodę. Młodzi emeryci zazwyczaj mają małe mieszkania. Dzięki temu więcej pieniędzy zostaje na ich kontach.
5. Konto oszczędnościowe
Wczesna emerytura jest związana z regularnym odkładaniem pieniędzy na konto oszczędnościowe. Wówczas optymalizujesz oszczędzanie, które staje się automatyczne. Trzeba ustalić ile pieniędzy co miesiąc minimalnie musisz przelewać na to konto, aby wiedzieć, że uzbierasz na wczesną emeryturę.
6. Poduszka finansowa
Zanim przejdziesz na wczesną emeryturę to warto abyś miał na koncie chociaż roczny przychód z pracy. Wówczas łatwiej będzie poświęcać czas na inwestycje finansowe.
7. Analiza wydatków
Wczesna emerytura wiąże się z umiejętnością wydawania, oznacza to, że trzeba śledzić swoje koszty i analizować ile wyniosło życie. Jeżeli jeszcze poza domem a w drodze do pracy kupujesz kawę, to wiedz, że te pieniądze razem zsumowane dają pokaźną sumę pieniędzy, które mogłyby być pomnażane i rosnąć na koncie. Tymczasem siedzą w twoim brzuchu w postaci kofeiny lub trawionego właśnie jedzenia. Zapisuj więc swoje wydatki i analizuj je, by wykluczać zbędne wydatki.
8. Szukaj przyjemności w darmowych rzeczach
Podstawową zasadą wczesnej emerytury jest zasada wydawania mniej i oszczędzania więcej.
Te osiem punktów może przybliżyć ciebie do wczesnej emerytury. Kierowanie się nimi w życiu sprawi, że Twoje finanse będą wyglądały o niebo lepiej. Oszczędzanie może stać się twoim nawykiem. Zadbaj o swoje finanse już dzisiaj.