Pakowanie prezentów bywa wielką przyjemnością, zwłaszcza gdy możemy popuścić wodze fantazji i wyżyć się twórczo. Ręcznie zapakowane upominki potrafią sprawić znacznie większą przyjemność osobie obdarowywanej.
Zdarzają się często sytuacje, kiedy chcemy przekazać drobiazg komuś, z kim nie możemy spotkać się osobiście. Wówczas w grę wchodzi wysyłka prezentu. Jak zatem go zabezpieczyć, żeby opakowanie zapewniło skuteczną ochronę zawartości, a przy tym wciąż pięknie się prezentowało?
Kilka praktycznych wskazówek podamy poniżej. Zapraszamy do dalszej lektury.
Jakie funkcje spełnia opakowanie na prezenty?
W głównej mierze opakowania na prezenty mają spełniać rolę typowo estetyczną. Tworzą dodatkową warstwę, wykonaną z pięknych, ozdobnych materiałów. Ich forma i rodzaj są dostosowywane do osoby obdarowywanej, specyfiki okazji oraz oczywiście typu przedmiotu.
Wiele prezentów ma stanowić niespodziankę. Do tego celu również przydają się ozdobne opakowania, które w pierwszej chwili ukrywają zawartość przed oczami osoby, dla której upominek jest przeznaczony. Dzięki temu niejednokrotnie udaje się jej sprawić jeszcze większą radość.
Transport prezentów – krótkie dystanse i wysyłka paczek
Czasami opakowanie ma również pozwolić na transport prezentu. Na krótkich dystansach, gdy chcemy przenieść pakunek w rękach, idealnie sprawdzają się praktyczne torebki prezentowe, które można znaleźć w sklepie https://e-hurtownia-opakowan.pl/. Oprócz estetycznego wyglądu oraz niewątpliwych walorów dekoracyjnych, wyposaża się je w uchwyty, pozwalające na bezpieczne dostarczenie paczek do miejsca docelowego.
Nieco więcej zachodu wymaga pakowanie prezentów, które mają zostać wysłane pocztą lub za pośrednictwem firm kurierskich. W tym przypadku niezbędne jest bowiem zapakowanie ich w trwałe materiały pakowe.
Jak to zrobić, żeby paczka była estetyczna, a przy tym gwarantowała odpowiednią ochronę?
Pakowanie prezentów do wysyłki – trwałe materiały oraz podstawowe zasady postępowania
Podstawową funkcją opakowania do wysyłki musi być skuteczne zabezpieczenie zawartości na czas całego transportu. Dotyczy to uszkodzeń mechanicznych, zabrudzenia oraz wyeksponowania na szkodliwe warunki atmosferyczne (wilgoć, deszcz, zmiany temperatur lub promieniowanie UV).
Do tego celu służą praktyczne materiały pakowe, spośród których za najpopularniejsze uznaje się:
• kartony,
• pudełka kartonowe,
• folie (bąbelkowe lub stretch).
Każdy z nich nadaje się do zabezpieczania innych typów produktów. Gwarantuje też ochronę przed rozmaitymi czynnikami ryzyka, które mogą wpłynąć na kondycję upominku.
Kartony przydają się do przedmiotów o regularnych kształtach. Okleja się je dodatkowo taśmą klejącą, chroniącą przed przypadkowym otwarciem się konstrukcji ochronnej. Karton chroni przed uszkodzeniem mechanicznym oraz daje podstawową ochronę przed wstrząsami. Samodzielnie nie sprawdza się jednak do transportu szczególnie delikatnych obiektów.
Znacznie lepszą ochronę daje pudełko kartonowe. Łatwo udaje się do niego zapakować niemal dowolne przedmioty. Można włożyć do wnętrza pojedynczy upominek lub kilka paczek – wszystko zależy od potrzeb oraz wielkości wybranego opakowania. Pudełka stanowią znacznie lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli do wnętrza wsypie się wypełniacze (bibuły, papier lub skropak), ochronią zawartość przed wstrząsami i uderzeniami. Nadają się do przewozu nawet bardzo delikatnych przedmiotów ze szkła lub ceramiki.
Również folia bąbelkowa może spełniać rolę wypełniacza do paczek. W niektórych przypadkach sprawdza się jako samodzielny materiał pakowy. Przy jej pomocy bez trudu zabezpiecza się przedmioty różnego kształtu i wielkości. Bąbelki powietrza stanowią warstwę chroniącą przed uszkodzeniami i wstrząsami, a folia izoluje przedmiot od wilgoci oraz zmian temperatury.
Stretch najczęściej stosuje się jako zewnętrzne zabezpieczenie paczek kartonowych lub towarów ułożonych na paletach. Jest wytrzymały i chroni przed wilgocią. Samodzielnie nie stanowi jednak wystarczająco grubej warstwy izolacyjnej, aby zabezpieczyć zawartość przesyłki przed uszkodzeniem mechanicznym.
Pakowanie prezentów – dodatkowe akcesoria ozdobne
Do wnętrza paczki można oczywiście włożyć przedmiot zapakowany ozdobnie. Nie oznacza to jednak, że nie warto zadbać o to, żeby zewnętrzna warstwa ochronna prezentowała się ciekawie.
Łatwo dostać obecnie w sklepach ozdobne pudełka kartonowe lub same kartony z rozmaitymi, okolicznościowymi nadrukami. Oprócz nich warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria. Mogą to być choćby naklejki, taśmy lub etykietki, które mocuje się do powierzchni opakowania. Dodają mu one indywidualnego charakteru oraz pozwalają wywołać szeroki uśmiech na twarzy obdarowanego już w chwili przejęcia pakunku z rąk kuriera.
Tak naprawdę możliwości ozdobnego zapakowania prezentów do wysyłki jest wiele – ogranicza nas kreatywność oraz dostępne materiały. Warto jednak dobrze się do tego przyłożyć. Niech paczki z prezentami będą nie tylko dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem, ale również naprawdę przyjemne dla oka.